Jak zabezpieczyć swoją sieć Wi-Fi

0
138

Krok 1: Ustaw silne hasło

Najważniejszym krokiem w zabezpieczeniu sieci Wi-Fi jest ustawienie silnego hasła. Hasło powinno składać się z co najmniej 8 znaków, w tym cyfr, małych i dużych liter oraz znaków specjalnych. Unikaj używania słów lub dat, które można łatwo odgadnąć. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie hasła, które jest trudne do odgadnięcia, ale łatwe do zapamiętania.

Jeśli masz router z funkcją WPA2 lub WPA3, możesz ustawić dla swojej sieci Wi-Fi dodatkowy poziom ochrony. Funkcja ta wymaga podania dodatkowego hasła przy każdym połączeniu do sieci. Jest to bardzo skuteczny sposób na ochronę sieci przed nieautoryzowanymi dostępami.

Krok 2: Wyłącz usługę SSID broadcasting

Usługa SSID broadcasting polega na wysyłaniu informacji o dostępnej sieci Wi-Fi do urządzeń w jej otoczeniu. Jeśli usługa ta jest włączona, każdy może zobaczyć Twoją sieć Wi-Fi i spróbować się do niej połączyć. Dlatego też warto jest wyłączyć tę usługę, aby uniemożliwić potencjalnym hakerom dostanie się do Twojej sieci.

Aby wyłączyć usługę SSID broadcasting, musisz wejść do panelu sterowania routera i znaleźć opcję „Wyłącz widoczność” lub „Ukrywanie SSID”. Po jej wybraniu Twoja sieć Wi-Fi nadal będzie dostepna dla osób, które posiadają jej nazwę i hasło.

Krok 3: Aktywuj firewall

Firewall to program chroniacy Twój komputer przed atakami hakerskimi i innymi rodzajami cyberprzestepstw. Firewall blokuje nieautoryzowane połaczenia do Twojej sieci Wi-Fi i chroni Cię przed atakami typu phishing czy malware. Aby aktywować firewall na swoim routerze, musisz wejsc do panelu sterowania i znaleźć opcje „Zarzadzanie Firewall” lub „Aktywuj Firewall”.

Po aktywowaniu firewalla warto również ustawić reguły filtrowania ruchu. Reguły te pozwalaj na okreslenie rodzai ruchu, ktore beda akceptowane lub blokowane na Twojej sieci Wi-Fi. Mozesz np. ustawic reguly filtrowania tak, aby blokowac polaczenia z podejrzanaych adresów IP lub portow.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here