W dobie rosnącej popularności wynajmu coraz więcej osób korzysta z usług wypożyczalni samochodów. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w momencie zwrotu pojazdu, warto poznać zasady dotyczące opłat za paliwo. W tym artykule przyglądamy się temu zagadnieniu, omawiając różne sytuacje oraz odpowiedzialność zarówno najemcy, jak i wynajmującego. Zachęcamy do lektury.
Koszty paliwa a umowa najmu
Podstawowym dokumentem regulującym zasady wynajmu samochodu jest umowa zawarta pomiędzy klientem a wypożyczalnią. To właśnie w niej znajdują się informacje dotyczące kosztów paliwa. W zależności od regulaminu obowiązującego w danej w firmie oferującej wynajem samochodów w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu istnieje kilka sposobów rozliczania wykorzystanego paliwa. By uniknąć nieporozumień, należy dokładnie zapoznać się z treścią dokumentu przed jego podpisaniem.
Opcja „pełny-pełny”
Najpopularniejszą metodą rozliczania zużytego paliwa jest opcja „pełny-pełny”. Oznacza to, że klient odbiera samochód z pełnym bakiem i ma obowiązek oddać go z taką samą ilością paliwa. W przypadku niedopełnienia tego warunku wypożyczalnia może naliczyć dodatkowe opłaty za brakującą benzynę. Warto zatem sprawdzić stan paliwa przed odbiorem auta i upewnić się, że jest zgodny z umową.
Opcja „pełny-pusty”
Inną opcją jest „pełny-pusty”. W tym przypadku najemca odbiera auto z pełnym bakiem, ale nie ma obowiązku zwrotu z tą samą ilością paliwa.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy oferującej tani wynajem aut – Abacus Car Rental: W takiej sytuacji koszt zużytego paliwa jest doliczany do opłaty za wynajem samochodu. Warto jednak pamiętać, że wypożyczalnie często stosują wyższe stawki za paliwo niż te obowiązujące na stacjach benzynowych. Ma to później wpływ na łączny koszt wynajmu.
Opcja „pusty-pusty”
Najrzadziej spotykaną opcją jest „pusty-pusty”. Klient odbiera z wypożyczalni pojazd z pustym bakiem i z takim samym go oddaje. W tym przypadku należy szczególnie uważać na ewentualne dodatkowe opłaty za niezużyte paliwo czy konieczność tankowania na konkretnych stacjach wskazanych przez wynajmującego.
Koszty paliwa za wypożyczany samochód są pokrywane przez najemcę, jednak sposób ich rozliczenia zależy od zasad panujących w danej wypożyczalni. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z warunkami umowy przed podjęciem decyzji o wynajmie auta.