Higienizacja jamy ustnej – dlaczego jest tak istotna i na czym polega?

0
180
Higienizacja jamy ustnej – dlaczego jest tak istotna i na czym polega?

Nawet najstaranniejsze dbanie o higienę jamy ustnej w domowym warunkach nie jest w stanie usunąć wszystkich zanieczyszczeń. Możesz jednak wspomóc się profesjonalnymi zabiegami wykonywanymi w gabinecie stomatologicznymi, takimi jak np. higienizacja. Zobacz, kiedy warto się na to zdecydować i jak przebiega ten proces.

Higienizacja jamy ustnej

  • Definicja higienizacji zębów
  • Zalecenia do przeprowadzenia higienizacji
  • Higienizacja zębów krok po kroku
  • Efekty higienizacji

Na czym polega higienizacja zębów?

Pod pojęciem higienizacji zębów kryje się ich profesjonalne oczyszczanie w kilku krokach. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych narzędzi stomatolog jest w stanie doczyścić obszary, do których nie sposób dotrzeć przy użyciu szczoteczki i nici dentystycznych. Z tego powodu zabieg jest polecany jako profilaktyczne uzupełnienie tradycyjnego dbania o higienę jamy ustnej.

Proces higienizacji polega na usuwaniu kamienia nazębnego, osadów powierzchniowych, jak również bakteryjnej płytki nazębnej. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu kilku różnych technik, spośród których należy wymienić skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzację. Na zabieg higienizacji jamy ustnej możesz umówic się w klinice dentystycznej Smiles Clinic we Wrocławiu https://smilesclinic.pl/zakres-uslug/profesjonalna-higienizacja-jamy-ustne/.

Sprawdź także:  Ćwiczenia na redukcję stresu

Kiedy warto zdecydować się na higienizację zębów?

Nie potrzeba żadnych szczególnych wskazań do skorzystania z profesjonalnej higienizacji w gabinecie stomatologicznym. Zabieg jest skierowany do osób w różnym wieku, w pewnych przypadkach nawet do dzieci. Jego wykonanie zaleca się w szczególności wtedy, gdy pacjent:

  • ma skłonność do próchnicy,
  • zamierza profesjonalnie wybielić zęby,
  • ma w planach rozpoczęcie leczenia ortodontycznego tradycyjnym, łukowym aparatem,
  • często korzysta z takich używek, jak kawa, herbata czy papierosy.

Higienizacja jest całkowicie bezbolesna i nie powinna wiązać się z żadnym dyskomfortem dla pacjenta. Nie zajmuje też dużo czasu, bo średnio 30-60 minut. Efekt utrzyma się jednak na długo, bo nawet do roku. Zaleca się powtarzać zabieg co ok. 12 miesięcy. Jeśli Twoje zęby są bardziej podatne na odkładanie się kamienia nazębnego, stomatolog może zalecić wizytę co pół roku.

Sprawdź także:  Jak zacząć biegać - poradnik

Higienizacja zębów krok po kroku

Higienizacja to zabieg składający się z 4 różnych działań. Każde z nich ma na celu osiągnięcie innego efektu. Gdy usiądziesz na fotelu w gabinecie stomatologicznym, lekarz wykona je w następującej kolejności:

  • skaling – jest to usunięcie twardych złogów kamienia nazębnego. W tym celu stomatolog wykorzystuje różne metody: od tradycyjnej szczoteczki, przez ultradźwięki, aż po laser;
  • piaskowanie – polega na nakierowaniu na zęby powietrza i piasku dentystycznego przy użyciu dyszy pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób usuwany jest nalot będący pozostałością po kawie, herbacie czy nikotynie. Efektem będzie więc optyczne wybielenie szkliwa;
  • polerowanie – przy użyciu specjalnych szczotek, gumek i pasty polerskiej stomatolog wygładza powierzchnię zębów. Dzięki temu staje się gładka, a tym samym pozbawiona zagłębień, w których mogłyby zbierać się zabrudzenia i kamień nazębny;
  • fluoryzacja – opcjonalny etap, podczas którego na szkliwo jest nakładany środek z fluorem. Celem tego zabiegu jest zabezpieczenie zębów przed próchnicą, nadwrażliwością i innymi chorobami rozwijającymi się w jamie ustnej.
Sprawdź także:  Równowaga między pracą a życiem osobistym

Jakich efektów możesz spodziewać się po higienizacji zębów?

Najważniejszą zaletą tego zabiegu jest kompleksowe oczyszczenie jamy ustnej z bakterii, kamienia nazębnego i innych elementów, które mogą negatywnie wpłynąć na wygląd i zdrowie zębów oraz dziąseł. Można więc uznać go za profilaktykę chorób rozwijających się w jamie ustnej, a tym samym za niższe ryzyko ich wystąpienia.

Z punktu widzenia pacjenta istotny jest również efekt wizualny. Usunięcie z zębów osadów, które nie poddają się tradycyjnemu szczotkowaniu, pozwala nieco rozjaśnić ich odcień. Rezultat nie będzie tak zjawiskowy jak po profesjonalnym wybielaniu, ale na pewno zrobi różnicę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here