Najważniejsze osiągnięcia w kosmonautyce

0
155

Pierwszy lot człowieka w kosmos

Pierwszy lot człowieka w kosmos odbył się 12 kwietnia 1961 roku. Wtedy to sowiecki kosmonauta Jurij Gagarin wyruszył w swoją podróż na orbitę Ziemi, stając się pierwszym człowiekiem, który znalazł się poza atmosferą naszej planety. Lot trwał 108 minut i był jednym z najważniejszych osiągnięć w historii ludzkości.

Gagarin stał się bohaterem narodowym Związku Radzieckiego i jego postać do dziś jest uznawana za symbol sukcesu sowieckiej technologii i innowacji. Jego lot był również ważnym punktem zwrotnym dla całej branży kosmicznej, ponieważ otworzył on drogę do dalszych eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Ludzie na Księżycu

Kolejnym ważnym osiągnięciem w historii kosmonautyki było lądowanie ludzi na Księżycu. 20 lipca 1969 roku amerykańscy astronaut Neil Armstrong i Edwin Aldrin stali się pierwszymi ludźmi, którzy dotarli na powierzchnię Srebrnego Globu.

Lot Apollo 11 był najbardziej znanym misjom NASA i jednym z najważniejszych osiągnięć w historii ludzkości. Przez nastepne kilka lat NASA wysłała siedem innych misji na Księżyc, a łącznie 12 astronautów stanelo na jego powierzchni.

Stacja Kosmiczna Mir

Stacja Kosmiczna Mir to druga co do wielkości stacja orbitalna, jaka została umieszczona w przestrzeni kosmicznej. Stacja ta była budowana przez 15 lat (1986-2001) i składała się z siedmiu modułów, każdy o masie ok. 20 ton.

Mir był pierwszym obiektem orbitalnym, gdzie ludzie mieszkali przez długi okres czasu – łacznie 115 astronautów spędziło tam ponad 10 000 dni. Stacja ta byla również pierwsza, gdzie odbywały się eksperymenty medyczne oraz badania naukowe dotyczace oddziaływania warunków zero-g na organizmy żywe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here