Światowe dziedzictwo UNESCO w Polsce

0
98

Światowe dziedzictwo UNESCO w Polsce

Polska jest krajem, który ma wiele do zaoferowania. Jest to miejsce, gdzie można odkryć bogatą historię i kulturę. Wiele zabytków i miejsc w Polsce zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Lista ta obejmuje obiekty o szczególnym znaczeniu historycznym, kulturalnym lub przyrodniczym dla całej ludzkości.

Polska ma aż 13 obiektów na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są to: Kraków Stare Miasto, Wieliczka Salt Mine, Auschwitz-Birkenau State Museum, Centrum Kultury Białoruskiej w Polsce, Kalwaria Zebrzydowska: Szlak Krzyżowy w Małopolsce, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Park Narodowy Białowieski, Rezerwat Przyrody Niepołomice Forest, Centrum Kultury Śląskiej w Katowicach, Park Kulturowy Wooden Churches of Southern Małopolska, Centrum Kultury Wschodu w Lublinie oraz Zespół Pałacowo-Parkowy w Wilanowie.

Kraków Stare Miasto

Kraków Stare Miasto jest najbardziej znanym obiektem na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce. To starożytne miasto położone nad Wisłą jest pełne pięknych budynków i uliczek. Najbardziej znane miejsce to Rynek Główny – plac otoczony przez ratusz i kościół Mariacki. Na Rynku Głównym można spotkać turystów z całego świata.

Kraków Stare Miasto jest również domem dla licznych muzeów i galerii sztuki. Można tu odkryć skarby sztuki europejskiej i polskiej. Od dawna był on centrum kulturalnym i intelektualnym Europy Środkowej.

Wieliczka Salt Mine

Wieliczka Salt Mine to drugi najbardziej popularny obiekt na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce. Jest to podziemna solna kopalnia położona kilka kilometrów od Krakowa. Kopalnia istnieje od XIII w., a jej głębokość sięga 327 metrów poniżej powierzchni ziemi.

Wieliczka Salt Mine jest pełna pięknych sal i grot solnych oraz licznych rzeźb i dekoracji solnych. Można tu również odkryć cenne skarby historii – od dawnych narzędzi górniczych po stare maszyny parowe. Wieliczka Salt Mine jest czynna do dziś i stanowi ważną atrakcję turystyczną dla tysięcy osób rocznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here